Nazar boncuğu, insanı kem gözlerden koruduğuna inanılan boncuk. Tarih boyunca, çoğu kültürde ve dinsel inançta, göz figürü kötülükleri savan güçlü bir tılsım olarak kabul edilmiştir. Bu aksesuarın günümüzdeki en önemli kaynağı da İzmir’e bağlı Nazarköy’dür. Nazarköy, İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı bir köy olarak eski zamanlardaki Kurudere köyü ismini yakın tarihte yaşadığı gelişmeler sonrasında Nazarköy olarak değiştirmiştir. 

Coğrafi olarak ilçede Nif Dağı ile Mahmut Dağı arasında yer alan bu Nazarköy, bugün yemyeşil bir cennet olarak da nitelendirilebilir. Köyün muhtarının turizm atağı ile köyde esnaf sanatkar kooperatifi kurulurken, köyde satış stantları oluşturulmuş ve köyün anlamı ile alakalı şekilde Nazarköy Boncuk Festivali düzenlenmeye başlanmış. Günümüzde köyde halen bu yapı devam ederken, daha gelişmiş bir hale gelen atölyeler ve tezgahlar ile bugün nazar boncuğu konusunda sadece Türkiye değil dünyada turistlerin ilgisini çeken bir köy olarak Nazarköy her zaman ziyaret edilebilir.

Nazar Köy İzmirGünübirlik geziler, doğa yürüyüşleri, piknik, kahvaltı veya kamp gibi birçok farklı etkinlik için Nazarköy, İzmir’in Kemalpaşa ilçesine çok yakın bir konumda bulunuyor. 20 yılı aşkın bir süredir köyde halk kendi atölyelerinde nazar boncuğu üretimi gerçekleştirirken, bugün Türkiye’nin nazar boncuğu üretim merkezi olarak köyde yaşam devam ediyor. Bu durumda yerli ve yabancı turistler köyü uğrak bir yer haline getirirken, köyün çarşısında ve piknik yerlerinde vakit geçirmek ayrı bir keyifli hemen yanındaki Nazarköy Kanyonu noktasına yürüyüş yapmak ayrı bir keyifli oluyor.

Nazar Köy Kanyonu

Nazar Boncuğu